Forum SKRZYDLATY PIES Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ostry skręt żołądka u psa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SKRZYDLATY PIES Strona Główna -> O psach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lejdija
Administrator
Administrator



Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 10191
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: ZBukowno
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:05, 12 Lis 2012    Temat postu: Ostry skręt żołądka u psa

WAŻNE!:


Czym jest ostry skręt żołądka?

Ostry skręt żołądka to choroba bardzo groźna i bardzo szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Jedynie natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii może uratować zwierzę. W przeciwnym razie zginie ono w okropnych męczarniach.

Choroba ta dotyka wszystkich ras psów, jednak najbardziej narażone są na nią rasy olbrzymie i duże (dog niemiecki, owczarek niemiecki i kaukaski, labrador, bernardyn, bokser, amstaff i wiele innych).
Przyczyny

Nie znane są konkretne przyczyny skrętu żołądka, jednak istnieje kilka czynników, które sprzyjają temu schorzeniu. Najważniejszym czynnikiem jest budowa ciała psa, a dokładnie jego klatki piersiowej. Tzw. głęboka klatka piersiowa stwarza w jamie brzusznej miejsce i warunki do obrotu żołądka. U psów posiadających głęboką klatkę piersiową ryzyko wystąpienia OSŻ zwiększa się nawet o 170%

Kolejnym ważnym czynnikiem przyczyniającym się do tego groźnego schorzenia jest ilość posiłków podawanych psu. Jeden posiłek dziennie może spowodować przeładowanie i powiększenie żołądka oraz doprowadzić do jego skrętu. Psy dostające jeden posiłek dziennie są bardziej narażone na ryzyko OSŻ.

Od 2000 roku wiadomo także, że ryzyko wystąpienia OSŻ zwiększa się, jeśli zwierzę jada z misko postawionej na podwyższeniu. Ryzyko to wzrasta nawet o 110%. Z tego względu pies powinien jadać z miski postawionej na podłodze.

Inne czynniki sprzyjające OSŻ:

• wystąpienie schorzenia u krewnego psa (rodziców, rodzeństwa),
• łapczywe jedzenie z połykaniem powietrza,
• niedowaga,
• zjedzenie obfitego posiłku po okresie głodówki i popicie go wodą,
• stres, nerwowość, strachliwość,
• intensywne ruchy po posiłku (bieganie, skakanie, tarzanie się),
• płeć (psy chorują częściej, niż suki),
• wiek (powyżej 7 roku życia większe ryzyko OSŻ),
• waga (większe ryzyko u psów powyżej 50 kg).


Objawy


Objawy OSŻ pojawiają się gwałtownie, a stan zdrowia psa bardzo szybko się pogarsza. Pierwszymi zauważalnymi objawami są: ślinienie się, niepokój, oblizywanie się, ślinotok. Pies ma odruch wymiotny, jednak nie może nic zwrócić. Następnie pojawia się powiększający się zarys brzucha (szczególnie po stronie lewej, tuż za żebrami). Widać częste odbijanie się gazów. Pojawiają się trudności z oddychaniem. Bardzo szybko mogą dołączyć się objawy wstrząsu (przyspieszona praca serca, szybki i słaby puls, blade błony śluzowe, słanianie się na nogach), które w przypadku nieudzielenia natychmiastowej pomocy kończą się śmiercią zwierzęcia.


Leczenie


Ostry skręt żołądka wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii, ponieważ bez tego pies umrze. Im wcześniej zostaną zauważone objawy i podjęte leczenie, tym większe są szanse psa na przeżycie, dlatego po zauważeniu pierwszych symptomów nigdy nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.

Pierwszym etapem leczenia OSŻ jest stabilizacja stanu ogólnego psa:
• bardzo szybkie dożylne podanie dużych ilości płynów (kroplówek),
• wypuszczenie gazów zgromadzonych w żołądku (sonda żołądkowa lub nakłucia),
• podanie antybiotyków i leków przeciwbólowych,
• podanie czystego tlenu,
• walka ze wstrząsem (leki nasercowe, przeciwwstrząsowe).

Drugim etapem leczenia jest przeprowadzenie przez lekarza weterynarii zabiegu chirurgicznego, mającego na celu przywrócenie żołądka psa do właściwej pozycji. Wykonanie operacji jest bardzo trudne, czasochłonne i wysoce ryzykowne - głównie ze względu na znieczulenie ogólne (narkozę), które u psa w tym ciężkim stanie jest dużym obciążeniem dla organizmu. Jest to szczególne wyzwanie zarówno dla chirurga jak i dla anestezjologa i wymaga od nich ogromnego wysiłku. Nie ma tu także mowy o jakichkolwiek oszczędnościach finansowych na lekach, gdyż może to skutkować niepowodzeniem zabiegu.

Lekarz otwiera jamę brzuszną i przywraca żołądek, czasami też śledzionę, do prawidłowej pozycji. Usuwa się treść pokarmową z żołądka. Czasem ze względu na martwicę tkanek konieczne jest usunięcie części żołądka bądź nawet całej śledziony. Następnym krokiem jest przytwierdzenie żołądka do ścian jamy brzusznej – tzw. gastropeksja. Polega to na przytwierdzeniu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej w taki sposób, aby mogły się one trwale zrosnąć. Taki zrost żołądka i ściany brzucha praktycznie uniemożliwia obrót żołądka, unieruchamiając go w jednym miejscu. Zaleca się wykonywanie tego zabiegu u wszystkich psów, które przeszły OSŻ. Psy, u których zabieg gastropeksji nie miał miejsca w 76% są narażone na ponowny OSŻ w ciągu kolejnych 6 miesięcy, bez względu na dietę czy metodę karmienia!
Opieka pooperacyjna

Sam zabieg nie gwarantuje sukcesu. Równie ważne jest leczenie i opieka po zabiegu. Właściciel psa musi ściśle współpracować z weterynarzem. Przez kilka dni psu należy podawać dożylnie płyny, stosować leki nasercowe i przeciwbólowe, antybiotyki, leki zmniejszające produkcję kwasów żołądkowych oraz leki zmniejszające perystaltykę przewodu pokarmowego. Jeśli w lecznicy nie ma możliwości trzymania psa na leczeniu stacjonarnym, należy trzymać go w domu na czystym posłaniu, w ciepłym i spokojnym miejscu, a w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów kontaktować się z lekarzem weterynarii.
Zapobieganie

Jako że nie istnieją bardziej znane przyczyny OSŻ, nie ma również metod zapobiegania. Jednak ryzyko jego wystąpienia można ograniczyć poprzez:
• podzielenie jednej dziennej porcji posiłkowej na kilka mniejszych,
• stawianie miski NA ZIEMI, a NIE NA PODWYŻSZENIU,
• zapewnienie spokojnego i niczym nieprzerywanego posiłku,
• zapewnienie przynajmniej 30 minut odpoczynku po posiłku,
• stosowanie pokarmu z puszek lub mieszanie puszek z suchą karmą,
• stosowanie suchych karm dobrej jakości (wysoko przyswajalnych),
• podawanie wody minimum godzinę po posiłku,
• nie dopuszczanie do ŻADNEJ aktywności fizycznej (skakanie, bieganie, tarzanie się, turlanie) psa po posiłku.

U młodych psów ras zagrożonych zalecane jest wykonanie profilaktycznego zabiegu gastropeksji. Zabieg bardzo skutecznie (w 96%) zapobiega powstaniu skrętu żołądka i jak dotąd nie zaobserwowano żadnych objawów ubocznych.

żródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez lejdija dnia Pon 21:08, 12 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
monika5s
Pomoc Zwierzętom
Pomoc Zwierzętom



Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 209
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Wto 14:56, 13 Lis 2012    Temat postu:

Kasia mogę to skopiować na Forum ZP?
Oczywiście podam autora tego postu Wink
Bardzo ciekawie to napisałaś. Ja ostatnio pomagałam dwóm labradorom, a one też są na to podatne Crying or Very sad
Jeden właściciel przy przekazaniu mi labradora dał mi miski i stojak do nich, czyli miski na podwyższeniu, a to jak widzę sprzyja skrętowi żołądka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lejdija
Administrator
Administrator



Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 10191
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: ZBukowno
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:05, 13 Lis 2012    Temat postu:

tekst nie ja napisalam.. znalazłam tylko taki, który wydawał mi sie najbardziej kompletny na ten temat Smile

A z tym stojakiem, to ja sama mam dylemat, bo moj burek też je i ZWŁASZCZA pije na stojaku... z ziemi jak pije, momentalnie mam wode zwróconą z Misia żołądka. Bo z jedzeniem uważamy i bardzo mało a często Miś je...

To wszystko jest bardzo indywidualne, związane z budową klatki piersiowej, budową samego przełyku, sposobu trawienia oraz kurczliwości mięśni zwieraczy przy wpuście do żołądka...

na logikę wg mnie, to że weci polecają jedzenie z ziemi a nie na podwyższeniu to dlatego, że pies schylając się, uciska na żołądek i mniej tego jedzenia jednorazowo jest w stanie zjeść - i to chyba ważniejsze, że jedzenie dłużej wędruje do żołądka, bo ma pod górkę.. co sprzyja temu, ze pies je mniej łapczywie, mniej powietrza dostaje się do żołądka.
A jedzenie ze stojaka, równa się szybkiemu przełykaniu, i szybkiemu braniu kolejnego kęsa, kolejnej dawki żarelka w pysk, a jak do tego jeszcze pies głodny, to wiemy jak to wygląda.. pies w sekunde pochłania jedzenia tyle ile widzi w misce.. no i tutaj nasza rola - dzielić jedzenie, nie pozwalać psu na to, żeby był bardzo glodny itd..

to samo z wodą, zwłaszcza po intensywnym spacerze,w upał, po bieganiu, zabawach.. pies pije do bólu.. trzeba wtedy kontrolować picie wody, zeby naraz nie wychlipał np. 1.5litra.. a to realne!

DUŻE psy, zwłaszcza te, które mają wielką łatwość w wymiotowaniu ( chociaż psy, w ogole łatwo wymiotują), psy z refluksem, powinny mieć wodę i jedzenie na podwyższeniu, ale NAJWAŻNIEJSZE jest właśnie to, zeby dawać jedzenie i wode w MAŁYCH porcjach.

Dorosły duży pies moze jeśc i trzy razy dziennie a mniej - i wtedy na podwyższeniu, nie ma przeładowania żołądka i nie ma wymiotów i ewentualnej komplikacji w postaci skrętu żołądka..

No i NIGDY, PRZENIGDY bezpośrednio po jedzeniu, czy wypiciu dużej ilości wody nie pozwalamy psu biegać, szaleć, skakać, trulać się. tarzać ... niech poleży paręnaście minut chociaż..


ale to są wyłącznie MOJE TEORIE.. nie podparte niczym innym, jak tylko własnymi obserwacjami swoich i nie tylko swoich psów, które cudownie zwracają, co zjedzą... i pobieżną wiedzą na temat budowy ciała psa.

psy, ktore nie mają problemów ze zwracaniem pokarmu/wody powinny jeść z ziemi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SKRZYDLATY PIES Strona Główna -> O psach Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin